ul. Armii Krajowej 77, 41-215 Sosnowiec | tel. (32) 263 75 21

Wtorek, 11 sierpnia 2020

Msze święte

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Niedziela: 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

okres wakacyjny

Dni powszednie: 18:00

Niedziela: 8:00, 10:00, 12:00, 18:00

Odpust: I niedziela po uroczystości Bożego Ciała

Ogłoszenia parafialne

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA - przeczytaj

Historia parafii

Historia parafii rozpoczyna swój właściwy bieg w sierpniu 1987 r. (wcześniej – od 1986 r. – prowadzono tylko katechizację dzieci), kiedy to bp Stanisław Nowak zlecił ks. Henrykowi Szymcowi tworzenie nowego ośrodka duszpasterskiego na osiedlu „Wagowa”. Pierwsza Eucharystia miała miejsce 1 września 1987 r. przy sali katechetycznej, w ogrodzie pp. Nowakowskich, przy ul. Armii Krajowej. Po początkowym „ścisku” (Msze św. odbywały się w salce katechetycznej), parafia doczekała się kaplicy, wybudowanej, nie bez trudności, w listopadzie 1987 r. Już miesiąc później pasterz diecezji częstochowskiej erygował samodzielny wikariat terenowy pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, do którego włączył mieszkańców ulicy Wagowej II (od nr 24), Armii Krajowej (wówczas: Czerwonej), Rzemieślniczej, Szmejka, Zielonej, a z czasem (ale jeszcze w tym samym miesiącu) Kasprowicza, Kościuszkowców, Staffa, Sztygarskiej i Wopistów.

Powoli kaplica wzbogacała się w różnego rodzaju sprzęty liturgiczne. Jej poświęcenie dokonało się 30 kwietnia 1988 r. Pod koniec czerwca tego roku pracę duszpasterską na Kazimierzu rozpoczął ks. Robert Żwir ek. W listopadzie tego roku powstała pierwsza wspólnota parafialna – Krąg Domowego Kościoła. Na początku 1989 roku istniały już dwie kolejne: Żywy Różaniec i Grupa Modlitewna Odnowy w Duchu Świętym.

Dekretem z 20 marca 1989 r. (wszedł on w życie 16 kwietnia tego roku) biskup częstochowski Stanisław Nowak powołał do życia parafię pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa powierzył jej zadanie wybudowanie nowego kościoła. Pierwszym proboszczem – na krótko – został ks. Henryk Szymiec, by już pięć miesięcy później ustąpić miejsca ks. Janowi Antoniakowi.

W tym właśnie czasie powstały pierwsze próby nabycia terenu pod przyszłą świątynię i pierwsze plany budowy kościoła. W listopadzie 1991 roku, gdy proboszczem był już ks. Jan Piekarski, bp Miłosław Kołodziejczyk poświęcił plac pod budowę kościoła.

Od marca 1992 nasza parafia znalazła się – na skutek przekształceń strukturalnych – w obrębie nowej diecezji sosnowieckiej. Jej duszpasterze i świeccy animatorzy organizowali w tym czasie pielgrzymki, wyjazdy na nocne czuwania na Jasną Górę, ogniska, wycieczki i rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Powstawały nowe grupy. Nie udało się jednak – z różnych przyczyn – doprowadzić choćby do „stanu zerowego” stan budowy świątyni.

Po odwołaniu ks. J. Piekarskiego w roku 1996, parafię objęło – na prośbę Biskupa Diecezjalnego Adama Śmigielskiego SDB - w sierpniu tego roku Zgromadzenie Księży Zmartwychwstańców. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Sawościanik CR. Już rok później, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Jego plany – zmienione w stosunku do pierwotnych – zostały zatwierdzone w roku 1998. Ich autorami byli architekci Maria Tomaszewska i Janusz Getter. Budowa posuwała się naprzód, mimo różnych przeciwności, przy wsparciu dobroczyńców, a także współbraci ze Zgromadzenia. Z czasem, jesienią roku 2001, dwaj pierwsi kapłani – Zmartwychwstańcy mogli, przenosząc się z Porąbki, zamieszkać w jeszcze surowej plebanii.

Ostatnim – jak dotąd – proboszczem parafii został latem 2002 roku Wielkopolanin, ks. Dariusz Kujawa CR. Parafianie, jeszcze w tym samym roku, „wybronili” obecność policjantów w miejscowym posterunku. Pierwszą Pasterkę w nowej świątyni parafianie przeżyli 25 grudnia 2003 roku. Na stałe parafia „wprowadziła się” do nowego kościoła w kwietniu 2004 r. Demontażu starej kaplicy dokonano w czerwcu 2004 roku. Biuro parafialne, kuchnia i salki (dotąd mieszczące się w gościnnym domu p. Nowakowskiej) znalazły swoje pomieszczenie od czerwca 2005 r. w pomieszczeniach nowej, funkcjonalnej plebanii. Pierwszy w kościele witraż, ufundowany przez kopalnianą „Solidarność” został poświęcony we wrześniu 2005 r. W tymże miesiącu Zmartwychwstańcy przejęli całkowicie nauczanie religii w Zespole Szkół nr 12, które to dotąd dzielili z katechetami z sąsiedniej parafii na Porąbce. Swoją historię piszą grupy parafialne, gromadzące kilkadziesiąt osób w różnym wieku, różnych zainteresowań, obojga płci. Życie toczy się dalej..


Czas ucieka, wieczność czeka

klepsydra

Nabożeństwa całoroczne

Adoracja Najświętszego Sakramentu
w każdy czwartek, od godz. 17:00 
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w każdą środę, po Mszy św. wieczornej
Nabożeństwo do Matki Boskiej Królowej Polski
w sobotę, po Mszy św. wieczornej
Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa
I piątek miesiąca, po Mszy św. wieczornej
Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
I sobota miesiąca od godz. 6:30
Niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu

I niedziela miesiąca, po Mszach św.

Modlitwa za zmarłych (wypominki)

każda niedziela, godz. 11:40;

Wypominki oktawalne: 02 - 08 listopad